Vi sælger
Guldbarre 100 g 27594.00
Sydafrikanske Krugerrand 1 oz 8745.00
Canadiske Maple Leaf 1 oz 8631.00
Østrigske Philharmoniker 1 oz 8704.00
Danske Christian X 8.062 g 2248.00
Danske Christian X 4.031 g 1229.00
  Vi køber Vi sælger
EUR EUR 7.4100 7.5200
GBP GBP 8.5650 8.9037
NOK NOK 0.9690 1.0075
PLN PLN 1.7355 1.8584
SEK SEK 0.85 0.88
USD USD 5.6700 5.9200

Tilbagemelding

:

Nyheder

EU klar til at slække på budgetkrav til Frankrig
EU-kommissionsformand Barroso vil give Frnkrig længere tid til at få styr på sit budgetunderskud.
Bernanke drømmer om USA uden gældsloft
USA's nationalbankdirektør Ben Bernanke har holdt en tale på University of Michigan. Her afslørede han, at han helst så, at USA kunne stifte så meget gæld, som det ønsker uden kongressens gældsloft - og han selv trykke så mange nye papirpenge, som han mener er nødvendigt. Hvem har brug for at sætte tæring efter næring, hvis man kan trykke sine egne penge?

Nyheder

2012 er centralbankernes år
09.03.2012  | soelvinvestor.dk

I følge den kinesiske kalender er 2012 dragens år. Af den 12 årige cyklus af skiftende dyreår, bliver dragens år betragtet som det heldigeste og lykkeligste af alle. Symbolikken har naturligvis størst betydning for kinesere, men lige netop i 2012 kan det vise sig, at investorer over hele verden bliver ekstra lykkelige. Der eksisterer nemlig en mere fundamental cyklus, der har en systematisk effekt på aktiemarkederne.

Dragens år giver ekstraordinært store afkast

Sammen med kaninens år, kan de største stigninger i aktieindeksene findes i dragens år. Af nedenstående graf burde fornuftige investorer, alt andet lige, sætte deres formue i aktier og dermed få et solidt og sikkert afkast i disse år. Men at bygge forventninger på tradition og symbolik kan blive en dyr fornøjelse, da det er tvivlsomt, om stigningerne skyldes noget fundamentalt i økonomien. Der er nok mere tale om tilfældigheder og i bedste fald selvopfyldende forventninger.

Den demokratiske cyklus

En anden mere interessant cyklus som med alt sandsynlighed findes større belæg for, er den de kalder “presidential cycle” i USA. Denne cyklus, som vi dog vælger at kalde den demokratiske cyklus, løber over 4 år og beskriver perioden mellem demokratiske valg i den vestlige verden, med udgangspunkt i præsidentvalget i USA. Specielt 2012 er interessant, da året markerer sig ved at skulle udskifte flere politikertaburetter end normalt i Europa og USA. Der har allerede været valg i Rusland og i november kommer turen til USA, der for alvor får betydning for verdensøkonomien.

I USA kigger investorer bla. på President Cycle teorien når de skal spå om årets aktieafkast. Der har vist sig en systematisk cyklus i afkast over en præsidentperiode på fire år.

Læs hele artiklen ved at klikke her

« Tilbage